Koniec wsparcia dla systemu Windows 7

koniec wsparcia windows 7

14 stycznia 2020 roku Microsoft zaprzestanie wsparcia systemu operacyjnego Windows 7.

Użytkownicy korzystający z tego systemu operacyjnego od 15 stycznia nie będą już otrzymywać aktualizacji. Zebraliśmy najważniejsze wskazówki, o których należy pamiętać przy podniesieniu systemu Windows do wyższej wersji.

Informacja o zakończeniu wsparcia dla systemu Windows 7 została opublikowana już jakiś czas temu. Data zakończenia świadczenia wsparcia jest ogólnodostępna na stronie internetowej firmy Microsoft. Jednak wielu użytkowników domowych i firm odwleka przejścia na wyższą wersję systemu Windows. Użytkownicy domowi mieli szansę skorzystać z korzystnej oferty przygotowanej przez Microsoft – dokonanie bezpłatnego uprade’u do wyższej wersji oprogramowania. Oferta była jednak ograniczona czasowo i nie jest już dostępna.

Oto najważniejsze fakty i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zakończenia świadczenia wsparcia dla systemu Windows 7:

1. Czy po upływie tego terminu mój komputer nadal będzie działał normalnie?

Tak. Zakończenie świadczenia wsparcia nie oznacza, że istniejące instalacje zostaną dezaktywowane. Wszystkie komputery z systemem Windows 7 pozostaną sprawne, jednakże nie będą otrzymywać aktualizacji zabezpieczeń.

2. Dlaczego powinienem zaktualizować system operacyjny? Wszystko działa poprawnie!

Dziesięcioletni system operacyjny oferuje niewiele opcji rozbudowy, szczególnie pod względem bezpieczeństwa. Rozwój w tym obszarze postępuje bardzo szybko. Nowoczesne funkcje bezpieczeństwa nie zawsze mogą być przeniesione do starego systemu. To powszechne  zjawisko. Zabezpieczenie istniejących rozwiązań nowymi technologiami w większości przypadków jest niemożliwe lub nieopłacalne, dlatego też producenci tacy jak Microsoft chcą utrzymać jak najmniejszy ciężar “dziedzictwa”.

3. Używam oprogramowania krytycznego, które nie jest kompatybilne z Windows 10 – co mogę zrobić?

Problem ten nie jest rzadki – procesy przemysłowe i handlowe, a także podmioty medyczne i sektor opieki zdrowotnej często korzystają z przestarzałych systemów, głównie z przyczyn  finansowych. Na przykład komputer sterujący maszynami produkcyjnymi czasami nie jest aktualizowany, ponieważ konieczny byłby ponowny zakup kosztownej licencji. W innych przypadkach producent już nie prowadzi działalności, a aktualizacja byłaby równoznaczna z nieopłacalnym finansowo odkupem całego systemu. W takich przypadkach użytkownicy musieliby ponieść dodatkowe koszty, aby w miarę możliwości odizolować stare systemy od reszty infrastruktury. W przypadku systemów sterowania oznacza to oddzielenie ich zarówno od Internetu, jak i reszty infrastruktury IT, na przykład poprzez zastosowanie dedykowanej sieci bez połączenia ze światem zewnętrznym. Chociaż oznacza to dodatkowy wysiłek, minimalizuje jednak ryzyko, że stary komputer sterujący siecią firmową stanie się otwartą furtką dla przestępców. Producent mikroprocesorów TSMC przekonał się, że może go to drogo kosztować po tym, jak nowo podłączony komputer z przestarzałym systemem operacyjnym paraliżował produkcję nowych układów przez kilka dni – ze znacznymi stratami w sprzedaży.

4. Dlaczego mój komputer z systemem Windows 7 jest problematyczny?

W przypadku ransomware WannaCry wiele komputerów, których dotyczył problem, miało zainstalowany system Windows XP – system operacyjny, który został ostatecznie wycofany w 2014 roku, po 13 latach świadczenia wsparcia. Trzy miesiące przed atakiem WannaCry, Microsoft zrobił wyjątek, dostarczając łatkę bezpieczeństwa dla starszych systemów, ale w wielu przypadkach łatka nie została zainstalowana. Ten czynnik przyczynił się do szybkiego rozprzestrzenienia się szkodliwego oprogramowania, który przyniósł straty liczone w miliardach dolarów na całym świecie. Stary, niezabezpieczony system może być problemem dla innych.

5. Wiele moich komputerów z systemem Windows 7 ma krytyczne znaczenie dla firmy i nie można ich wymienić w krótkim czasie – co mogę zrobić w tym przypadku?

W przypadku placówek edukacyjnych i klientów biznesowych korzystających z systemu Windows 7 Professional lub Enterprise, firma Microsoft po 14 stycznia 2020 roku w dalszym ciągu będzie oferować aktualizacje zabezpieczeń dla systemu Windows 7. Microsoft nadal będzie oferować wsparcie – ale będzie ono miało wysoką cenę. W pierwszym roku będzie to kosztowało maksymalnie 50 dolarów za komputer, w drugim roku cena wzrośnie do 100 dolarów, zaś w trzecim roku do 200 dolarów. Ta usługa ostatecznie świadczona będzie do 2023 roku, dając firmom jedynie krótki (i kosztowny) spokój. Tak więc modernizacja maszyn jest nieunikniona. Co więcej, każdy, kto nadal będzie korzystał z systemów, będzie musiał odpowiedzieć na kilka niewygodnych pytań na wypadek wystąpienia szkód – szczególnie jeśli przestarzały i nieizolowany system był przyczyną incydentu bezpieczeństwa.

W większości przypadków koszt podniesienia systemu operacyjnego Windows 7 do wyższej wersji prawdopodobnie będzie niższy niż płacenie za przedłużone wsparcie, które działać będzie maksymalnie przez trzy lata.

6. O czym muszę pamiętać, przechodząc z systemu Windows 7 na Windows 10?

Migracja z systemu Windows 7 do Windows 10 jest prosta do wykonania dla użytkowników domowych. Kreator migracji i instalacji wykonuje większość pracy. Zaleca się jednak utworzenie pełnej kopii zapasowej komputera przed wykonaniem tak dużego procesu, na wypadek gdyby aktualizacja zakończyła się niepowodzeniem. W sieciach korporacyjnych przejście jest nieco bardziej skomplikowane. Po pierwsze, wymagana jest inwentaryzacja istniejącego sprzętu. Jeśli komputer nie spełnia minimalnych wymagań sprzętowych dla systemu Windows 10, wymagana jest wymiana lub aktualizacja sprzętu. Ważne jest również, aby upewnić się, że w każdym systemie jest wystarczająca ilość wolnego miejsca na dysku twardym. Jeśli chodzi o aplikacje biznesowe, należy sprawdzić zgodność z  systemem Windows 10. Zasady grupy zabezpieczeń skonfigurowane w systemie Windows 7 mogą wymagać aktualizacji lub ponownego utworzenia, ponieważ mogą nie mieć odpowiednika w systemie Windows 10. Konta użytkowników muszą zostać sprawdzone i poddane migracji – jest to również dobra okazja do wyczyszczenia oraz wyłączenia lub usunięcia nieużywanych (ale nadal aktywnych) kont użytkowników. Na koniec należy również przeszkolić użytkowników, którzy będą pracować z nowym systemem operacyjnym. W zależności od wielkości firmy i liczby komputerów, które mają być aktualizowane, jest to gigantyczny projekt – a czasu dobiega końca.

Jedno jest pewne – migracja do systemu Windows 10 jest dla firm kosztowna i czasochłonna. Ale koszty są znacznie niższe niż byłyby, gdyby organizacja po prostu próbowała zignorować problem, dopóki incydent nie zmusił jej do rozwiązania problemu. Nadzieja zawsze była niewłaściwym planem bezpieczeństwa.

Artykuł pochodzi ze strony https://gdata.pl

https://gdata.pl/news/2019/11/wsparcie-systemu-windows-7-czas-dobiega-konca