Jaki program antywirusowy na telefon

gdata-internet-security

Nie tylko komputery mogą być narażone na wirusy. Urządzenia mobilne, z których korzystamy na co dzień, wymagają równie skutecznej ochrony antywirusowej. Smartfony oraz tablety z Androidem są w tym samym stopniu narażone na działanie złośliwego oprogramowania co stacjonarne pecety czy laptopy. Podstępne wirusy mogą zainfekować nasz telefon, okradając nas nie tylko z cennych danych, ale również dostępu do rachunków bankowych. Zatem w jaki sposób zabezpieczyć swój telefon przed zagrożeniami? Jaki program antywirusowy na Androida uchroni nas przed wirusami?

Jakie funkcje mają programy antywirusowe?

Główną funkcją programów antywirusowych dedykowanych urządzeniom mobilnym z Androidem jest skuteczna ochrona przed zagrożeniami, które mogą zostać pobrane podczas codziennego korzystania z Internetu. Złośliwe programy, zupełnie bez naszej wiedzy, mogą automatycznie pobrać się na telefon z Androidem. Mogą to zrobić, na przykład, podczas instalacji nowej aplikacji, kliknięcia w załącznik w e-mailu od nieznanego nadawcy, czy link niewiadomego pochodzenia przesłany od „znajomego” na Facebooku. Zagrożenia mogą wszędzie na nas czyhać, dlatego niezwykle ważna jest proaktywna ochrona telefonu, która działa jak niewidzialna tarcza dla urządzenia. Tą tarczą jest program antywirusowy, który korzysta ze specjalnego skanera. W sytuacji, gdy zeskanuje telefon i wykryje wirusa natychmiast usuwa złośliwe oprogramowanie z urządzenia z systemem Android. Co więcej, do narzędzia skanującego podłączona jest specjalna chmura, która uniemożliwia cyberprzestępcom otrzymanie dostępu z telefonu lub tabletu.

Program antywirusowy, niezależnie od tego, czy jest płatny lub bezpłatny, powinien odpowiadać za kontrolę uprawnień nadawanych aplikacjom, które pobieramy z Google Play. Warto mieć na uwadze, że w sytuacji pobrania np. latarki, program może żądać od nas otrzymania dostępu do sms-ów, lokalizacji GPS oraz innych funkcji, których de facto nie potrzebuje. Oprogramowanie antywirusowe, posiadające funkcję weryfikacji aplikacji, sprawdzi, czy nadawane uprawnienia nie budzą podejrzeń. Jeśli wykryje niepożądaną aktywność, jak np. w związku z opisaną latarką, wówczas prześle użytkownikowi stosowne powiadomienie alarmujące go o niebezpiecznej aktywności.

Kolejną ważną funkcją programu antywirusowego na telefon z Androidem jest możliwość zabezpieczenia hasłem dostępu do aplikacji. Ta opcja jest szczególnie ważna w sytuacji, gdy dzielimy nasz telefon lub tablet z pozostałymi członkami rodziny. Wówczas możemy ograniczyć naszą prywatność – ich dostęp do naszych serwisów społecznościowych i komunikatorów, z których korzystamy na co dzień – tj. Facebook, Messenger, WhatsApp, czy Instagram. Skuteczny antywirus na Android powinien nie tylko stale monitorować bezpieczeństwo telefonu i skanować go w poszukiwaniu wirusów, ale również chronić przeglądarkę internetową, z której mogą korzystać dzieci. Oprogramowanie G DATA Mobile Internet Security posiada funkcję bezpiecznej przeglądarki. Program ma wbudowaną listę bezpiecznych dla dziecka witryn internetowych stworzoną we współpracy z psychologami oraz pedagogami społecznymi. Dzięki czemu możesz być spokojny, gdy najmłodszy członek rodziny będzie korzystać z mobilnego urządzenia z Androidem. Co ciekawe, jeśli sam uznasz, że dana strona internetowa powinna znaleźć się na takiej liście, możesz ją automatycznie dodać w aplikacji.

Ostatnią bardzo ważną funkcją programu G DATA Mobile Internet Security jest możliwość odnalezienia swojego urządzenia w przypadku jego zgubienia lub kradzieży. Dzięki platformie G DATA online jesteś w stanie sprawdzić lokalizację telefonu. Jeśli urządzenie się rozładowało portal pokaże ostatnią pozycję, jaką program zarejestrował. W ten sposób możesz szybko odnaleźć zagubione urządzenie i spać spokojnie, będąc przekonanym o bezpieczeństwie smartfonu.

Czy faktycznie potrzebujemy antywirusa na telefon?

Jak wskazują pracownicy G DATA SecurityLabs zagrożeń, które mogą zainfekować nasz telefon jest naprawdę sporo. Eksperci z laboratorium podsumowali ilość wykrytego złośliwego oprogramowania atakującego urządzenia mobilne z Androidem. Okazało się, że w zeszłym roku ponad 4 miliony wirusów atakowało nasze telefony. Dlatego niezwykle ważne jest, by mieć zainstalowany w telefonie darmowy lub płatny antywirus, który wykryje i zablokuje programy szpiegujące, czy ransomware, który może żądać od nas okupu za odzyskanie dostępu nad urządzeniem. Zadba o nasze bezpieczeństwo równie skutecznie, jak w przypadku standardowej ochrony komputera. Program taki jak G DATA Mobile Internet Security zweryfikuje również, czy system operacyjny posiada najnowszą wersję oraz czy pozostałe aplikacje w telefonie wymagają aktualizacji.

Jak ochronić telefon przed wirusami i innymi zagrożeniami?

Aby skutecznie chronić swój telefon przed złośliwym oprogramowaniem, należy nie tylko mieć zainstalowaną aplikację antywirusową, ale również przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa online. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na pobierane aplikacje. Zaleca się korzystać wyłącznie z autoryzowanego sklepu Google Play. Przed decyzją o instalacji warto sprawdzić rating, a więc ocenę aplikacji. Wysoka ocena (w granicach 4 – 5) oraz duża liczba pozytywnych komentarzy mogą nas uspokoić i pozwolić na pobranie danego programu. Kolejną wskazówką dotyczącą bezpieczeństwa jest uważne korzystanie z poczty elektronicznej. Prócz wiadomości e-mail od zaufanych odbiorców pojawiają się w naszych skrzynkach wiadomości spamowe lub maile, których nadawcą może być instytucja publiczna. W rzeczywistości może być to sprawka hakera, który przygotował na ciebie zasadzkę tj. kampanię phishingową. To zagrożenie jest od wielu lat niezwykle popularne wśród cyberprzestępców. Polega na przesłaniu wiadomości, której treść może przypominać komunikat z banku, urzędu skarbowego, operatora komórkowego, czy nawet naszego wujka, który od wielu lat się nie odzywał a teraz prosi o przelew, by móc wrócić do kraju. Taki mail ma docelowo zmusić cię do kliknięcia w link, przejścia na stronę internetową, w której masz podać swoje dane do logowania np. do banku. W ten sposób hakerzy żerują na naiwności i braku rozwagi użytkowników. Na szczęście aplikacje, takie jak G DATA Mobile Internet Security, aktywnie chronią cię przed tego rodzaju aktywnością. Jeśli klikniesz w podejrzany link program pokaże ci stosowne powiadomienie i ostrzeże przed niebezpieczną zawartością.

Jakie kryteria powinien spełniać najlepszy antywirus na telefon?

Ocena, funkcjonalność oraz rekomendacja znajomych to niezwykle ważne elementy decydujące o tym, który antywirus na telefon wybrać. Niezwykle ważne są również badania skuteczności programów antywirusowych prowadzone przez niezależne organizacje badawcze tj. AV-Test czy AV-Comparatives. Eksperci takich ośrodków testują poziom ochrony większości dostępnych na rynku darmowych i płatnych antywirusów na Androida. Program G DATA Mobile Internet Security posiada rekomendację obu ośrodków, tym samym plasuje się w rankingu najlepszych antywirusów na urządzenia z systemem operacyjnym Android.

G DATA – najlepszy program antywirusowy na Androida

Program G DATA Mobile Internet Security cechuje się bogatym wachlarzem najpotrzebniejszych funkcji, które chronią ciebie i twój telefon przed zagrożeniami. Wielokrotnie nagradzana przez niezależne ośrodki badawcze technologia antywirusowa G DATA, blokująca i usuwająca złośliwe oprogramowanie sprawia, że urządzenie mobilne z Androidem jest chronione 24/7. Niski wpływ programu na wydajność telefonu umożliwia szybkie korzystanie z pozostałych aplikacji, które działają z taką samą prędkością. Z kolei funkcje bezpiecznej przeglądarki, kontroli aplikacji, lokalizacji urządzenia w przypadku zgubienia pozwalają ci nadzorować swoje bezpieczeństwo i czuć proaktywną ochronę, którą zapewni ci G DATA.

Artykuł ze strony gdata.pl